Uzyskaj Windows 10 w nowej wersji – Microsoft kontynuuje walkę z unikającymi aktualizacji

Pierwsza mysz dla graczy z wyświetlaczem OLED, wymiennym sensorem i wibracjami – SteelSeries przedstawia Rival 700
7 stycznia 2016
Pokaż wszystko

Uzyskaj Windows 10 w nowej wersji – Microsoft kontynuuje walkę z unikającymi aktualizacji

Microsoft czyni kolejne starania mające na celu zwiększenie popularności systemu operacyjnego Windows 10 i skupia się przede wszystkim na użytkowników systemów Windows 7 oraz 8.1, którzy do tej pory nie skorzystali z oferty darmowej aktualizacji do najnowszego wydania. Już jakiś czas temu Microsoft zresztą zapowiadał intensyfikację działań w tej kwestii i z najnowszych doniesień wynika, że te obietnice firma chce spełnić.

Josh Mayfield, twórca programu GWX Control Panel, który służy do blokowania oferty aktualizacji do systemu Windows 10, a więc działanie aplikacji Uzyskaj Windows 10 ujawnił serwisowi InfoWorld, że Microsoft niedawno dokonał pewnych zmian w aktualizacji oznaczonej symbolem KB3035583, która bez wiedzy użytkownika tworzy dodatkowy proces działający w tle. Proces ten automatycznie przywraca ustawienia aplikacji Uzyskaj Windows 10, wbrew działaniom użytkownika. Dzieje się tak aż dwa razy na dobę.

Jedyną, w pełni skuteczną metodą na obronę przed działaniami aplikacji Uzyskaj system Windows 10 jest odinstalowanie aktualizacji KB3035583 i upewnienie się, że w folderze systemowym nie pozostały jej ślady. Do tej pory można było to ominąć poprzez wyłączenie wspomnianej aplikacji. Narzędzie GWX Control Panel ma za zadanie upraszczać cały proces pozbywania się dodatku Microsoftu, który niektórzy uważają za intruza, a pojawiają się nawet porównania do oprogramowania typu malware. Teraz sprawa się skomplikowała, gdyż nowa wersja aktualizacji KB3035583 wrzuca do systemu nowy proces, który wyłączoną aplikację Uzyskaj Windows 10 bez wiedzy użytkownika ponownie włącza.

Josh Mayfield zauważa, że nowy proces działający w tle nie pojawił się u wszystkich użytkowników i nie wie co decyduje o tym, na którym komputerze się on pojawia. Jeżeli zatem ktoś blokuje ofertę aktualizacji do Windowsa 10 poprzez zmianę w rejestrze, musi wiedzieć, że teraz wykonuje działanie skuteczne tylko na 12 godzin, gdyż po ich upływie ustawienia wrócą do domyślnych. GWX Control Panel został już przystosowany do nowego zabiegu Microsoftu, ale trudno stwierdzić na jak długo. Microsoft zawsze może wprowadzić kolejne zmiany, które jeszcze bardziej będą utrudniać pozbycie się ofert aktualizacji do Windowsa 10.

źródło: Softpedia, opr. wł.